Biraderler Yapım’ın Andrew Bovell imzalı yeni oyunu ‘Anlaşılmaz Konuşmalar’ seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Aşkı, sadakati, samimiyeti ve ilişkilerimizi sorgulayan Anlaşılmaz Konuşmalar, Biraderler Yapım prodüksiyonuyla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor. Ali Altuğ’un yönetmenliğinde sahneye taşınan Anlaşılmaz Konuşmalar’da Arda Aydın, Nilay Erdönmez, Fatih Sönmez ve Neslihan Yeldan rol alıyor.

Avustralyalı yazar Andrew Bovell’in yazdığı ve ilk kez 1996’da Sydney’deki The Stables’ta Griffin Theatre Company tarafından sahnelenen oyun, bu akşam saat 20.30’da Uniq Box’ta prömiyer yapıyor. 22 Ocak 2020 Çarşamba 20.30’da Uniq Box’ta tekrar perde açacak oyun, 2 Şubat 2020 Pazar 16.00’da ve 20.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM), 18 Şubat 2020 Salı 20.30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

İlk kez 6 Ağustos 1996’da Sydney’deki The Stables’da Griffin Theatre Companytarafından sahnelenen oyun, duygusal davranışların doğru ve yanlışlarını irdeliyor. Yakın olanlarla kurulan bağlar bozulurken yabancılarla kurulan sahte, derin ilişkileri anlatıyor. Kopukluğu ve ahlaki kuralların değişimini tipik bir duygusal manzara çizerek gösteriyor. İki evli çiftin yaşadığı ihanetle başlayan oyun, ihanet sonucu bozulan ilişkilerin, başkalarının hayatlarına dair hikayelerin anlatılmasıyla ve bu hikayeler üzerinden tamir edilmeye çalışılmasıyla devam ediyor.

Karakterler orta sınıf, eğitimli ve kendilerini açıkça ifade edebilen kimseler. Yaşamlarını ve dünyadaki konumlarını, mutluluklarını ve mutsuzluklarını değerlendiriyor. Kendi motiflerini sorguluyor ve başarısızlıklarının yasını tutuyorlar. Oyunun dünyasında klostrofobik bir şey var. Pete (Fatih Sönmez) ve Jane (Nilay Erdönmez), Leon (Arda Aydın) ve Sonja (Neslihan Yeldan) kendi yaşamlarına sıkışıp kalmışlar. Anlaşılmaz Konuşmalar’da Bovell, oyun ortamına ve tarihine özgü bir şekilde insan ahlakını yeniden düzenliyor. Oyunun garip bir şekilde Shakespeare’in komedilerini anımsatan, dünyayı kaosa sürükleyen ve sonra tekrar bir araya getiren bir yanı var. Karakterlerin rahatsız edici tarafları ise nankör, narsistik, mutsuz ve sadakatsiz olmaları. Ancak bu karakterlerin hiçbiri canavar değil. Hatta bazıları iyi olmaya çabalıyor. Kendilerince kasvetli bir mizahları da yok değil. Andrew Bovell, bir yazar olarak sadece orada durmuyor ve bizi hepimizin bildiği gerçekçi yarım hikayelerle bırakmıyor. Neredeyse sihirli bir şekilde hikayeyi bizim için tamamlıyor.

Oyunun biletlerini Uniq gişeleri ve Biletix’ten temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir