“Hepimiz alıştık. Alıştırdılar. Tüm bu kuralları koyanı kimse görmedi daha.”

“Bir varmış bir yokmuş,
Evvel zaman içinde kalbur saman içinde
Türk Mûsikisi icra eden bir genç varmış.
Az gitmiş uz gitmiş,
Meyhane gazino düz gitmiş.
Bir de dönüp arkasına bakmamış ki ne görsün;
Düşlerinin peşinden düşmüş
Başkasının düşüne dönüşmüş.

Bilememiş ki;
Maharet
Her devrin adamı olmak değil
Her devirde adam olmakmış.
Devir değişir, ama hakikat değişmezmiş.”

Diye anlatır Düşperest kabaresi bize Cemalettin adlı genç şarkıcının hikâyesini.
Size de, masanızda oturup, oyun sırasında içeceğinizi yudumlarken bu hikâyeye şahit olmak kalır.

1970’lerden yola çıkmaya başlarsınız, 2000’li yıllara dek Varaklı Meyhane’den Se7en Gazinosu, Has Hoşaf Stüdyoları derken, Cemalettin’deki bu değişim ve dönüşümle Türkiye’nin de kültürel, sosyal yapısındaki değişimi fark edersiniz.

Oyun, eğlenceli yapısıyla tek perdelik gösteriminde 90dk. kadar espirileri kadar şarkılarıyla da seyirciyi kahkahaya boğarken, bir taraftan da inceden verdiği mesajları da yerine oturtuyor. Dimağınızda Devekuşu Kabare kalitesinde bir tat bırakıyor.

“Biz hayalleri öğütürüz. Umudu tükenmişlerin posalarına ne atsan yapışır çünkü.”

Düş Bandosu ekibiyle canlı performanslarını sergilerken, şarkıcı Cemalettin karakterini canlandıran Şevki Çepa’nın “efsunlu” sesinden besteleri de kendisine ait olan, hem Türk Sanat Müziği, hem arabesk hem de pop müzik türündeki şarkılarının kendi türünde “hit” olabilecek şarkılar olduğunu şaşkınlıkla görüyorsunuz.

Hayallerini birleştirerek Taşra Kabare’yi kuran oyuncu çift Cemal Toktaş ve Nergis Öztürk’ü ise oyun sonrasında dilinize dolanacak sözleri ve tavırlarıyla, birbirinden güzel üçer karakterde izliyoruz.

Yiğit Aytuğar‘ın kısa ama etkileyici rolleriyle de oyun daha bir renkli hale geliyor.

Düşperest’in öyküsü Cemal Toktaş ve Nergis Öztürk’e ait. Ayça Işıldar kaleme almış ve Oğuz Utku Güneş yönetmiş.

Cemal Toktaş’ı, bilhassa Güneşi Gördüm filmindeki “Kadri” karakterindeki oyunculuğu ve ödülleriyle, Meryem dizisindeki “Savcı Oktay” rolüyle ve şu sıralar gösterimde olan Bizim Hikaye dizisindeki “Ömer” rolüyle ekranlardan da tanıyoruz.

Nergis Öztürk’ü ise Zeki Demirkubuz’un “Kıskanmak” filmiyle Altın Portal, Adana Altın Koza Film Festivali  “En iyi kadın oyuncu” ödüllerini aldığı rolleri, Yeraltı, Barda, Gişe Memuru gibi ses getiren film ve dizilerdeki karakterleriyle hatırlıyabilirsiniz.

18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde en iyi müzikal ödülünü de alan Düşperest’in biletleri, sahnelenmeye başladığı günden beri günler öncesinden tükeniyor. Oyun sonrasında ise Düş Bandosu konseriyle müzikal eğlencesi devam ediyor.

Sözün özü, Taşra Kabare, Düşperest’te mükemmel bir ekip işi çıkartarak, sanat adına hem kabare tarihine sıkı bir imza atmış, hem de tiyatro seyircisini salonlara çekerek izleyenlerin ufkunu açmıştır.

Çünkü;
“Az sonra izleyeceğiniz düş, gerçeklerden oluşmuştur.”

Düşperest’İn gösterim tarihleri ve biletlerine internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.
www.tasrakabare.com
Taşra Kabare: Caferağa Mahallesi, 7, Neşet Ömer Sk. Kadıköy/İstanbul
(0216) 321 21 61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir