UNICERA – Seramik Banyo Mutfak Fuarı

 

Fuar : UNICERA – Seramik Banyo Mutfak Fuarı
Organizatör : ITF İstanbul Fuarcılık A.Ş. – CNR Holding
İş Birliği : Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve TİMDER
Destekleyenler : TSF, TİMDER, SERKAP, SERKAP, SERSA, SEREF, SERHAM, TSD, EBK, KOSGEB
Tarih : 27 Şubat – 3 Mart 2018
Yer : CNR EXPO Yeşilköy İstanbul
Katılımcı : 300
Ziyaretçi : 8.000’i yabancı toplam 74.000 profesyonel
Fuar Alanı : 60.000m2

 

Dünya, Türk seramik sektörünün kaliteli üretimine şahit oldu UNICERA yabancı ziyaretçi rekoru kırdı

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı’nda, 8 bin 12’si yabancı olmak üzere 73 bin 281 profesyonel ziyaretçi ağırlandı. Yabancı ziyaretçi oranında bu yıl yakalanan %21’lik rekor artış, Türk seramik sektöründe memnuniyet yarattı.
Seramik sektöründe yenilikçi ürünlerin sergilendiği UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı tamamlandı. CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen Fuarı, 8 bin 12’si yabancı olmak üzere, 73 bin 281 profesyonel ziyaret etti. Fuar, aralarında ABD, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, Çin, Rusya, Hindistan, Polonya’nın da bulunduğu 126 ülkeden gelen sektör profesyonellerin katılımı ile gerçekleştirildi.
1.5 milyar dolar ihracat
Fuar ve sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, Türkiye’nin seramik üretiminde Avrupa’nın üssü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Seramik sektörü olarak dünyada İtalya, İspanya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyoruz ve İkinci sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Katma değeri yüksek olan seramik sektörünün 1,5 milyar dolar ihracatı var. Unicera’ya katılan firmalar ile görüştüm. Yabancı ilgisinden memnun kaldıklarını söylediler. Fuara bağlı olarak sektör ihracatında artış bekliyoruz” dedi.
Ertan Sapankaya, “İspanya’da bizim muadilimiz olan dernek yöneticileri ile fuarda bir araya geldik. Görüşmeler yaptık. Önümüzdeki yıl Unicera’ya daha çok ziyaretçi gönderecekler” diye konuştu. Fuara Çin ilgisinin de yüksek olduğunu vurgulayan Ertan Sapankaya, “Çinlilerin büyük ebatta seramikleri yok. Hem onun etkisi hem de Türk seramik sektörünün teknolojisini kopyalamak için fuara geldiler. Bu bizim gücümüzü gösterir.” şeklinde konuştu.
Unicera fuarı yabancı ziyaretçilerden de tam not aldı
Unicera’ya katılan İspanya Banyo Ekipmanları Derneği (ASEBAN) Sergio Gonzalez
fuarın Asya pazarları için bir geçit niteliği taşıdığını vurgulayarak, “Sadece Türkiye’den değil, İtalya ve Almanya gibi birçok ülkeden katılımcı gördüm. Türk seramik sektörünün kaliteli üretimine şahit olduk” diye konuştu.
Bu yıl ilk kez 40 ülkeden gelen alım heyetlerinde yer alan önemli firma yetkilileri ile katılımcı firmalar arasında B2B Eşleştirme Programı kapsamında ikili görüşmeler de yapıldı. UNICERA Fuarı, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemeleri Derneği (TIMDER) iş birliğinde 60 bin metrekare alanda gerçekleştirildi. 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile düzenlenen fuar, aralarında Almanya, İtalya, Portekiz, Çin, Tayvan, Hong Kong Hindistan, İran’ın da bulunduğu ülkelerden gelen 15 yabancı katılımcı firmanın, yeni ürün ve modellerine ev sahipliği yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir