1986 yılının ilk haftası, Yavuz Turgul ile Vural Sözer‘in yazıp, Ertem Eğilmez‘in süpervizörlüğünü yapıp, Haldun Dormen‘in yönettiği, 1 sene sonra yanacak olan Şan Tiyatrosu‘nda sahnelenen ve Şener Şen, Sezen Aksu, Adile Naşit, Ayşen Gruda, İlyas SalmanUğur Yücel, Necati Bilgiç, Oktay Sözbir gibi pek çok önemli sanatçının yer aldığı ‘Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra‘ müzikali izleyici ile buluşmuştu. Müzikal, döneminde epey ilgi görmüş ancak müzikalin yapımcısı Egemen Bostancı, oyunun sahnelendiği dönemde 6 Mart 1986‘da hayatını kaybetmişti.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz yönetmen ve sanatçı Kemal Uzun‘un da rol aldığı müzikalin müzikleri, Sezen Aksu ile birçok başarılı çalışmaya imza atan ve 1996 yılında kaybettiğimiz Onno Tunç‘a ait.

Müzikal, müziğin tarihsel yolculuğunu hem Orta Çağ döneminden başlayarak hem geçmişe, hem yapıldığı döneme (1986’ya) hem de 2001 gibi ütopik bir kısma da sahip olan çeşitli dönemlere giderek anlatmış ve unutulmazlar arasına yerleşmişti.

Müzikal, çıktığı dönemde iki kısım halinde Halis Şenol ve Ali Moroğlu yapımcılığında Bin Yıl Önce ve Bin Yıl Sonra olarak video kaset formatında Pınar Fim Video tarafından izleyiciyle buluşturulmuştu.

Şimdi ise Pınar Film Video‘nun pek çok müzikal, sinema filmi, konser ve video filmlerinden oluşan arşivi dijital olarak Media Make Film tarafından yeniden aktarılmaya başlanınca, Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra yeniden yasal olarak YouTube‘da yerini aldı.

Zamanında izleyen kuşak için güzel bir nostalji, şimdiki kuşak için ise beğenerek izleyecekleri bir gösteri olan bu müzikali kaçırmayın!

İlk perde; ‘Bin Yıl Önce’

https://www.youtube.com/watch?v=3apuI05-tLg&t

İkinci perde; ‘Bin Yıl Sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir